Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą w czwartek (27.08.2020) podpisał prezydent Andrzej Duda zakłada, że nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem.

Dodatkowe ułatwienia dla właścicieli pojazdów, to: 

  • zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu w procesie pierwszej rejestracji pojazdu (obecnie historia pojazdu jest możliwa do sprawdzenia w centralnej ewidencji pojazdów), - wprowadzenie możliwości zachowania numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu pojazdu, 
  • czasową rejestrację pojazdu przez starostę, 
  • czasową rejestrację pojazdu przez sprzedawców w imieniu kupujących nowy pojazd.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących możliwości upoważnienia sprzedawców pojazdów do czasowej rejestracji pojazdu  - przepisy wejdą w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Dodatkowo przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej - wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Szanowni Kierowcy,

decyzją Sejmu (14.08.2020): prawo jazdy będziemy mogli mieć w telefonie - w aplikacji mObywatel. Jest to jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Aby wprowadzić zmiany w życie pod decyzją Sejmu pozostaje już tylko złożyć podpis Prezydenta Polski. 

Po wprowadzeniu zmian, prawa jazdy nie będziemy musieli wozić ze sobą, po prostu będziemy mogli mieć go w telefonie - w aplikacji mObywatel. W aplikacji oprócz prawa jazdy znajdzie się odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

 

Co nas czeka w przyszłości?

Dzięki uchwalonej dziś ustawie wkrótce w mObywatelu znajdziecie też mPrawo Jazdy, ale i licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki będziecie mogli sprawdzać, ile zarobiliście za drogowe przewinienia. W pakiecie deregulacyjnym dla kierowców znajduje się też wiele innych wyczekiwanych zmian, np. ułatwienia w rejestracji pojazdów, czy zniesienie obowiązku wydawania nalepek kontrolnych i kart pojazdów.


Bezpiecznej drogi!

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

W dniu 30 stycznia 2020 roku pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym wprowadzający zmiany w systemie egzaminowania dla kierowców zawodowych (kwalifikacja wstępna i przyspieszona). Obecnie egzamin odbywa się w siedzibie Ośrodka Szkolenia przeprowadzającego szkolenie. Wg zmian mających obowiązywać od 23 maja 2020 roku egzamin będzie przeprowadzony w formie testu komputerowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dodatkowo zmiany dotyczą wykazu osób których nie obowiązuje kwalifikacja wstępna lub przyspieszona.

Sejm przyjął pakiet zmian dla kierowców (24 lipca 2020) i przegłosował projekt nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zmiany wprowadzają możliwość aby polski kierowca pozostawił prawo jazdy w domu. Oznacza to, że kierujący pojazdem będzie zwolniony z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu oraz okazywania go podczas kontroli drogowej, przeprowadzonej na terytorium Polski.

Projekt zostanie teraz skierowany pod obrady Senatu a następnie przekazany do podpisania przez Prezydenta RP.

W dzienniku ustaw w dniu 15 stycznia ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich dla kandydatów na kierowców i kierowców. Reguluje ono niejasności dotyczące postępowania w przypadku badań wzroku (jednooczność, diplopia, pole widzenia) oraz uzupełniono szczegółowe warunki badania układu sercowo-naczyniowego.

Zmiany wejdą w życie z dniem 30 stycznia br.

Źródło: Dz. U. 2020 poz. 62

Strona 1 z 12

SIEDZIBA OSK CODEX

adres:
Al. Jana Pawła II - os. II Pułku Lotniczego 47a Kraków

dojazd:
tramwajami: 4, 5, 10, 15, 79
autobusami: 129, 142, 178, 202, 212, 222, 232

 

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek - piątek:
od 10.00 do 18.00

sobota:
od 9.00 do 13.00

 

NUMER KONTA OSK

Wpłaty wyłącznie na prawo jazdy kat AM, A1, A2 i A

ING BANK Śląski:

93 1050 1445 1000 0097 3147 2834

 

Wpłaty na pozostałe kategorie

ING BANK Śląski:

10 1050 1445 1000 0092 2751 5096

W przypadku chęci otrzymania faktury, w danych do przelewu proszę wpisać nr NIP

KLAUZULA INFORMACYJNA, POLITYKA PRYWATNOŚCI