Ukazała się projekt zmiany do ustawy o kierujących pojazdami dopuszczający możliwość osobom posiadającym już prawo jazdy doszkalania się w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Zajęcia miałyby być skierowane przede wszystkim do osób z wieloletnią przerwą w kierowaniu pojazdami. Kiedy wejdzie przepis? - nie wiadomo.

Od dziś 4 marca br obowiązuje nowy wzór prawa jazdy, a dokładnie wykreślenia z pozycji 8 na blankiecie danych dotyczących adresu zamieszkania właściciela prawa jazdy. Wynika z tego fakt, że właściciel prawa jazdy w przypadku zmiany adresu zamieszkania nie musi już go wymieniać na nowe. Wciąż trwają prace i uzgodnienia międzyresortowe nad wprowadzeniem zapisu w zakresie likwidacji obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Kiedy to nastąpi? - podobno w bieżącym roku.

Jak przypomina Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie nie każdy kierowca pojazdu wie kiedy i na jakich zasadach należy zakładać łańcuchy przeciwślizgowe w samochodzie. Ogólnie zgodnie z art. 60 ust. 3 kodeksu drogowego łańcuchy te można używać tylko na drodze pokrytej śniegiem, zaś obligatoryjnie należy w przypadku umieszczenia znaku nakazu C-18 "Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych". Oczywiście dotyczy to drogi pokrytej śniegiem. Obowiązek ten dotyczy każdego kierującego pojazdem, chyba że pod znakiem C-18 jest umieszczona tabliczka precyzująca kogo znak obowiązuje. Zignorowanie tego nakazu i nie założenie na co najmniej dwóch kołach napędowych łańcuchów może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości 200 zł i jednego punktu karnego. Kierujący może liczyć się również z zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków drogowych.

Źródło:  https://www.prawodrogowe.pl/

Ostatnio w mediach pojawiła się reklama pasa SmartKidBelt jako alternatywny dla fotelika. Czy jest on dopuszczony do stosowania? Co na to przepisy? Otóż zgodnie z art. 39 ust 3 jest to urządzenie przytrzymujące dla dzieci spełniające odpowiednie wymagania techniczne. Na urządzenie zostało wydane przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego świadectwo homologacji o numerze E20 44R-04-4013. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania go w pojeździe.

Źródłohttps://smartkidbelt.com/pl/7-bezpieczenstwo

Z końcem ubiegłego roku ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie badań na zawartość alkoholu. Określa ono w jaki sposób i kiedy przeprowadza się badania kontrolne. W przypadku, gdy przy pierwszym pomiarze wynik będzie większy niż 0,00 mg/litr niezwłocznie przeprowadza się drugi pomiar, a po upływie 15 minut następny. Jeżeli przy pierwszym pomiarze wynik będzie większy lub równy 0,10 mg/litr, a przy drugim wskaże 0,00 mg/litr to niezwłocznie dokonuje się trzeciego pomiaru. Jeżeli wynik będzie 0,00 mg/litr uznaje się, że osoba nie jest w stanie wskazującym na użycie alkoholu. Rozporządzenie określa również szczegółowo zasady badania krwi.

Źródło:  Dz. U. 2018 poz. 2472

Strona 1 z 10

SIEDZIBA OSK CODEX

adres:
Al. Jana Pawła II - os. II Pułku Lotniczego 47a Kraków

dojazd:
tramwajami: 4, 5, 10, 15, 79
autobusami: 129, 142, 178, 202, 212, 222, 232

 

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek - piątek:
od 10.00 do 18.00

sobota:
od 9.00 do 13.00

 

NUMER KONTA OSK

ING BANK Śląski:

10 1050 1445 1000 0092 2751 5096

W przypadku chęci otrzymania faktury, w danych do przelewu proszę wpisać nr NIP

KLAUZULA INFORMACYJNA, POLITYKA PRYWATNOŚCI

© 2017 OSK CODEK - KRAKÓW. Ośrodek Szkolenia Kierowców. Prawo jazdy, nauka jazdy - Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed By JoomShaper